


List pasterski przed pielgrzymką Krzyża Światowych Dni Młodzieży po diecezji włocławskiej
Włocławek, 6 maja 2014 r.
L.dz. 425/2014
List pasterski przed pielgrzymką Krzyża Światowych Dni Młodzieży po diecezji włocławskiej
Dziękując za kanonizację Jana Pawła II przyjmijmy Krzyż ŚDM
Umiłowani w Panu Siostry i Bracia,
Nie umilkły jeszcze w naszych sercach echa przeżyć związanych z kanonizacją Ojca Świętego Jana Pawła II i Ojca Świętego Jana XXIII. Trwamy w postawie dziękczynienia za ten dar Boga dla nas, za to, że Kościół oficjalnie potwierdził świętość dwóch wielkich papieży XX wieku. Na drodze wiary, a więc na ścieżkach kroczenia za Chrystusem mamy niezawodnych przewodników, pewne drogowskazy, pociągające swoim przykładem wzory do naśladowania. W tę czwartą niedzielę wielkanocną, nazywaną w Kościele „Niedzielą Dobrego Pasterza”, z ufnością i wdzięcznością serca powtarzamy słowa refrenu psalmu: „Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego”! Pan jest dobrym pasterzem, bo dał nam dobrych i świętych papieży.
My, Polacy, uwielbiamy Boga przede wszystkim za dar św. Jana Pawła II, syna polskiej ziemi, tego, którego do świętości zrodził Kościół w Polsce. W Niedzielę Dobrego Pasterza, dziękując za Ojca Świętego, pragniemy więc modlić się o nowe powołania, zwłaszcza do naszego diecezjalnego Seminarium, powrócić do dnia kanonizacji, by zapytać się o płynącą z niej dla nas lekcję, wreszcie, przygotować się do przyjęcia w diecezji Symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, które są szczególnymi „relikwiami” św. Jana Pawła II.
1. Módlmy się o powołania kapłańskie
W dzisiejszym drugim czytaniu św. Paweł Apostoł mówi do nas: „Chrystus przecież również cierpiał za was i zostawił wam wzór, abyście szli za Nim Jego śladami”. Apostoł umacnia braci w wierze, którzy dla imienia Chrystusa doświadczają cierpienia i wskazuje na krzyż, jako na drogę, którą Pan przeszedł: „On sam również cierpiał za was” i w ten sposób zostawił „wzór, abyście szli Jego śladami”. Dlatego sam Pan Jezus mówi do nas w dzisiejszej Ewangelii: „Ja jestem bramą owiec. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”!
Jak bardzo pociągające wydaje się być to zaproszenie, ten wzór, jaki Pan nam zostawił! I choć pójście za Jezusem jest powołaniem każdego chrześcijanina, to w sposób szczególny dotyczy tych, którzy powołani zostali do kapłaństwa. Św. Jan Paweł II utwierdza nas w przekonaniu, że kapłaństwo jest drogą naśladowania Chrystusa w miłości, która obejmuje krzyż. On sam cierpiał, dźwigał krzyż, a przez to coraz bardziej upodabniał się do Jezusa. Jego podobieństwo do Pana było najbardziej wyraziste, a świadectwo najsilniej do ludzi przemawiające, kiedy po ludzku odarty został ze wszystkiego, nawet z sił fizycznych, a całym sobą przylgnął do krzyża. Papież Franciszek w dniu kanonizacji powiedział, że „św. Jan Paweł II miał odwagę oglądania ran Jezusa i nie wstydził się ciała Chrystusa, nie gorszył się Jego krzyżem”. A następnie dodał, że będąc kapłanem, biskupem i papieżem dwudziestego wieku nie był przytłoczony jego tragediami: „silniejszy był w nim Bóg; silniejsza była wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było miłosierdzie Boga; silniejsza była macierzyńska bliskość Maryi”.
W tę niedzielę i w całym miesiącu, kiedy w sposób szczególny modlimy się o powołania kapłańskie, św. Jan Paweł II zdaje się więc mówić do nas, a przede wszystkim do młodych ludzi: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi waszych serc Chrystusowi!” Może dziś pójście za Jezusem wymaga większej odwagi, może słyszymy tyle złych słów o Kościele. Ale św. Jan Paweł II podaje nam rękę i pokazuje, że nie można dać się przytłoczyć mową świata, jego nieprzychylnym odniesieniem do Pana Boga i Kościoła. Silniejsza niech będzie wiara i ufność w miłosierdzie Boga. Takim znakiem ma być kapłan dla współczesnego człowieka, znakiem nadziei, że Bóg jest Panem człowieka i historii. Módlmy się więc, aby Pan powołał tych, których nie przestraszą trud i krzyż, ale którzy zechcą Go naśladować dla zbawienia świata, na wzór św. Jana Pawła II. Niech w diecezji włocławskiej nie ustaje gorliwa modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie.
2. Św. Jan Paweł II wzorem świętości
Świętość pociąga. W dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II papież Franciszek mówił: „Nie zapominajmy, że to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija”. Św. Jan Paweł II będąc blisko Boga i wiernie Go naśladując, jako pasterz prowadził Kościół, upodabniając go do wspólnoty pierwszych chrześcijan. „Jest to wspólnota, w której żyje się tym, co najistotniejsze z Ewangelii, to znaczy miłością, miłosierdziem, w prostocie i braterstwie” – przypomniał w homilii kanonizacyjnej papież Franciszek. Czego więc uczy nas kanonizacja Jana Pawła II, jaką lekcję my odebraliśmy? Jest to wielka lekcja miłości do Kościoła, który jest domem nas wszystkich.
Jan Paweł II jest świętym Kościoła ze względu na swoją wiarę, nazwany został papieżem rodziny, był niestrudzonym obrońcą rodzin i orędownikiem pokoju. Na te cechy świętości wskazywali w swych homiliach Ojciec Święty Franciszek oraz podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację kardynał Angelo Comastri. Warto sięgnąć do tych tekstów i głęboko się nad nimi zastanowić!
Kanonizacja Jana Pawła II była przede wszystkim wydarzeniem na płaszczyźnie wiary. I do pytań o naszą wiarę nas zachęca. Brzmi jeszcze w uszach wołanie św. Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000: „Trzeba na nowo powrócić do Chrystusa”! To jest program na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Trzeba powrócić do Chrystusa w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, politycznym, trzeba powrócić do Chrystusa w naszej ojczyźnie i w Europie. Wobec głosów tych, którzy próbują zlekceważyć i pomniejszyć rolę Ojca Świętego należy przypomnieć, że św. Jan Paweł II otworzył drzwi dla Chrystusa, zmieniając oblicze świata i przyczynił się do przemian politycznych i społecznych, które wpłynęły na bieg historii Europy, a zwłaszcza Polski. I za to również należy podziękować Bogu.
Siostry i Bracia, w naszej ojczyźnie, przedłużając niejako atmosferę z Placu św. Piotra na Watykanie, trwa wielkie dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Wiem, że w większości parafii wdzięczność wobec Pana Boga za dar świętych Papieży wyraziła się w czuwaniach i na modlitwie. Pragnę zaprosić na diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II do Bazyliki Katedralnej we Włocławku, w dniu 21 czerwca, na Mszę św. o godz. 11. Zamknięciem diecezjalnego dziękczynienia stanie się Msza św. sprawowana w pierwszym w diecezji kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Odolionie k. Ciechocinka w dniu 22 października, a więc w obchodzone po raz pierwszy wspomnienie świętego Papieża.
3. Przyjmijmy Krzyż Światowych Dni Młodzieży
Umiłowanie krzyża, które cechowało pontyfikat św. Jana Pawła II, znalazło swój wyraz w darze, jaki święty Papież przekazał młodzieży świata. 22 kwietnia 1984 roku św. Jan Paweł II przekazał prosty, drewniany krzyż młodzieży z takim poleceniem: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Od tego momentu ten krzyż stał się „Krzyżem Młodych”, „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży”. Wokół tego krzyża gromadziła się młodzież z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, potem Benedyktem XVI, a teraz Franciszkiem podczas wielkich spotkań na całym świecie z okazji ŚDM. Tak jest i dzisiaj, Krzyż ŚDM pielgrzymuje po świecie gromadząc wokół siebie młodzież, która chce pójść śladami Jezusa, która chce być wierna wezwaniu św. Jana Pawła II.
To zadanie spoczywa dziś na polskiej młodzieży i na polskich katolikach. Decyzją Ojca Świętego w 2016 roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie. Dlatego w Niedzielę Palmową 13 kwietnia tego roku na Placu św. Piotra, w obecności papieża Franciszka, Krzyż ŚDM przekazany został polskiej młodzieży i zaczął pielgrzymować po Polsce. Od 18 do 30 maja, a więc już za tydzień, będzie pielgrzymował po diecezji włocławskiej. Umiłowani w Panu, przyjmijmy ten krzyż i towarzyszącą mu ikonę Matki Bożej, jako dziedzictwo i zadanie powierzone nam przez św. Jana Pawła II. Przyjmijmy Krzyż ŚDM w duchu wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Weźmy udział w nabożeństwach i modlitwie!
Krzyż zacznie pielgrzymkę 18 maja w Sieradzu, potem będzie obecny w Zduńskiej Woli, Szadku, Świnicach Warckich, Koninie, Licheniu, Tuliszkowie, Turku, Galewie, Kaczkach Średnich, Kłodawie, Izbicy Kujawskiej, Czernikowie, Lubiczu Górnym, Ciechocinku i Włocławku, gdzie 30 maja zostanie uroczyście pożegnany we włocławskiej Katedrze. Stanie w tak symbolicznych miejscach, jak miejsce urodzin św. Siostry Faustyny i św. Maksymiliana Kolbe, będzie na włocławskiej tamie – miejscu śmierci bł. ks. Popiełuszki, w katedrze, która przed trzema laty świętowała 600-lecie konsekracji, a którą w 1991 roku nawiedził św. Jan Paweł II i Licheniu, który cieszył się obecnością Ojca Świętego w 1999 roku.
Zachęcam głównie młodzież, ale i dorosłych do wzięcia udziału w tym nawiedzeniu znaków przekazanych przez św. Jana Pawła II. Proszę duszpasterzy, aby zaznajomili parafian i młodzież z programem peregrynacji i pomogli dotrzeć do miejsc, gdzie krzyż będzie obecny. Proszę, by w homiliach przybliżyć orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Młodzieży. Dajmy wielkie świadectwo wiary i przywiązania do krzyża Jezusa Chrystusa oraz miłości do Matki naszego Zbawiciela. Niech to będzie pierwsza odpowiedź naszej diecezji na zobowiązanie płynące z kanonizacji Papieża Polaka. Ufam, że św. Jan Paweł II wesprze z nieba nasze wysiłki, by dobrze przygotować młodzież diecezji włocławskiej do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku i pomoże w sercach młodych rozpalić ogień wiary i pragnienie pójścia śladami Jezusa.
Na wskazane zadania i na najbliższy czas pielgrzymki Krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej po naszej diecezji, z serca błogosławię.
+Wiesław Mering
Biskup Włocławski
_____________
List należy odczytać w IV Niedzielę Wielkanocną, 11 maja br., podczas wszystkich Mszy św.
Ks. Leonard Urbański, Wikariusz Generalny

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi intencjami mszalnymi


Zapraszamy do obejrzenia nowego projektu naszej świątynii parafialnej, którego autorem jest Pani mgr inż. Barbara Bielecka - projektantka licheńskiej bazyliki.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami parafialnymi
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzeń w naszej parafii